Ocena Ryzyka Wybuchu
Nasza firma w sposób terminowy i rzetelny wykonuje ocenę ryzyka wybuchu, która jest obowiązkowym elementem każdego dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem. Wszystkie działania w obrębie oceny ryzyka wybuchu realizujemy, bazując na wieloletnim doświadczeniu i pozyskanej wiedzy, w zgodzie z obowiązującym prawem i przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie i komforcie osób użytkujących analizowaną przestrzeń.
Czym jest Ocena Ryzyka Wybuchu (ORW) – podstawa prawna
Obowiązkiem pracodawcy jest dokonanie kompleksowej oceny ryzyka związanego z możliwością wystąpienia w miejscach pracy atmosfery wybuchowej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz.U.2010.138.931), dokonując oceny ryzyka, należy brać pod uwagę co najmniej:
- prawdopodobieństwo i czas występowania atmosfery wybuchowej,
- prawdopodobieństwo wystąpienia oraz uaktywnienia się źródeł zapłonu, w tym wyładowań elektrostatycznych,
- eksploatowane przez pracodawcę instalacje, używane substancje i mieszaniny, zachodzące procesy i ich wzajemne oddziaływania,
- rozmiary przewidywanych skutków wybuchu.
Co ważne, ocena ryzyka obejmuje również miejsca pracy, które są albo mogą być połączone poprzez otwory z innymi miejscami, gdzie może wystąpić atmosfera wybuchowa.
Ocena Ryzyka Wybuchu – na czym polega?
Mówiąc o wykonaniu oceny ryzyka wybuchu, warto na początku przybliżyć, na czym dokładnie polega. Jest to specjalistyczna analiza poziomu bezpieczeństwa obiektu/instalacji, w której uwzględnia się m.in.:
- Ocenę Zagrożenia Wybuchem,
- występujące w danym procesie mieszaniny i substancje,
- zachodzące procesy technologiczne i ich oddziaływanie względem siebie,
- prawdopodobieństwo wystąpienia atmosfer wybuchowych,
- czas występowania atmosfer wybuchowych,
- klasyfikację obszarów, które są zagrożone wybuchem,
- szacunkowy rozmiar przewidzianych skutków powybuchowych.
Co obejmuje usługa wykonania oceny ryzyka wybuchu (ORW) w Firedom?
Realizując zadania z zakresu oceny ryzyka wybuchu, w pierwszej kolejności określamy cel. Następnie opracowujemy opis i przeznaczenie instalacji oraz własności surowców. Bardzo ważnym elementem naszej pracy przy ocenie ryzyka wybuchu jest zidentyfikowanie zapalnych i wybuchowych zagrożeń, określenie źródeł zapłonu i analiza prawdopodobieństwa występowania atmosfery wybuchowej. W dużym uproszczeniu — są to najważniejsze etapy naszych działań w zakresie oceny ryzyka wybuchem. Na ich podstawie dokonujemy oszacowania i oceny ryzyka.
Celem naszych usług jest pomoc w dostosowaniu procedur w ramach ochrony przeciwwybuchowej. Jest to jednocześnie spełnienie obowiązku prawnego przez pracodawcę. Ocena ryzyka wybuchu jest potrzebna m.in. w trakcie kontroli realizowanych przez Państwową Inspekcję Pracy i Państwową Straż Pożarną. Zdarza się, że weryfikacji wymaga także Zakład Ubezpieczeń.
Jakościowa Ocena Zagrożenia Wybuchem – klasyfikacja wystąpienia
W ramach przeprowadzanych usług do identyfikacji zagrożeń często stosowana jest jakościowa ocena ryzyka wybuchem, która sporządzana jest w formie tabeli, w której zamieszczone są informacje o prawdopodobieństwie wystąpienia wybuchu. Taka ocena ryzyka wybuchu opiera się na opisach częstości występowania efektywnych źródeł zapłonu. W tabeli wyróżnia się pięć kategorii:
- 1 (nieprawdopodobne) – bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia efektywnych źródeł zapłonu (ale wciąż możliwe),
- 2 (mało prawdopodobne) – niskie prawdopodobieństwo występowania efektywnych źródeł zapłonu, które jednak mogą się pojawić w wyniku korzystania z obiektu/instalacji,
- 3 (okazjonalne) – w tym wypadku efektywne źródła zapłonu mogą się pojawić kilkukrotnie w czasie użytkowania obiektu/instalacji,
- 4 (prawdopodobne) – dość duże ryzyko częstego występowania efektywnych źródeł zapłonu,
- 5 (częste) – bardzo częste występowanie efektywnych źródeł zapłonu.
Ocena Zagrożenia Wybuchem
W ramach naszych usług wykonujemy także ocenę zagrożenia wybuchem. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, znajduje się informacja, że:
W obiektach i na terenach przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane, dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładce: Ocena zagrożenia wybuchem. Zapraszamy także do zapoznania się z informacjami na temat opracowania kompletnego dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem.
Ocena Ryzyka Wybuchu w całej Polsce – oferta Firedom
Ocena Ryzyka Wybuchu — żadna lokalizacja nie jest dla nas problemem. Jesteśmy obecni w całym kraju – zaczynając od zachodu, idąc przez północ i południe, kończąc na wschodzie. Nasza firma przeprowadzana oceny ryzyka wybuchu oraz inne usługi czy też szkolenia zarówno w większych miastach, jak i tych mniejszych miejscowościach. Napisz do nas, aby poznać więcej szczegółów.
Zobacz gdzie przeprowadzamy Ocenę Ryzyka Wybuchem
Ocenę Ryzyka Wybuchu przeprowadzamy w całej Polsce, między innymi w Warszawie, Kielcach, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku czy Krakowie.