Dokument Zabezpieczenia Przed Wybuchem
Pracodawca przed udostępnieniem miejsca pracy powinien sporządzić dokument zabezpieczenia przed wybuchem (DZPW). Obowiązek ten dotyczy wszystkich firm, które zatrudniają pracowników na stanowiskach związanych z zagrożeniem wystąpienia atmosfery wybuchowej.
Poszukujesz doświadczonego, godnego zaufania partnera, który pomoże Ci przygotować dokument zabezpieczenia przed wybuchem zgodnie z wymaganiami postawionymi w przepisach? Skontaktuj się z nami. Nasz zespół posiada odpowiednie kwalifikacje, dzięki którym możemy przygotować dla Ciebie dokument zabezpieczenia stanowiska pracy przed wybuchem zawierający kompleksową ocenę ryzyka wybuchu.
Dowiedź się więcej
- Kto sporządza dokument zabezpieczenia przed wybuchem?
- DZPW – kto może sporządzić ocenę zagrożenia wybuchem?
- Jakie są źródła zapłonu?
- płomień otwarty i gorące gazy,
- Kiedy występuje zagrożenie wybuchem? Klasyfikacja stref EX
- STREFY DLA GAZÓW/PAR CIECZY
- STREFY DLA PYŁÓW, PROSZKÓW I WŁÓKIEN
- Dokument zabezpieczenia przed wybuchem – Rozporządzenie Ministra Gospodarki
- Dokument zabezpieczenia przed wybuchem dla stacji paliw
- Co zawiera dokument zabezpieczenia przed wybuchem — podstawa prawna
- Dokument zabezpieczenia przed wybuchem — cena
- Dokument zabezpieczenia stanowiska pracy przed wybuchem w całej Polsce
Kto sporządza dokument zabezpieczenia przed wybuchem?
Pracodawca przed udostępnieniem miejsca pracy powinien sporządzić dokument zabezpieczenia przed wybuchem (DZPW). Obowiązek ten dotyczy wszystkich firm, które zatrudniają pracowników na stanowiskach związanych z zagrożeniem wystąpienia atmosfery wybuchowej. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to ogromna odpowiedzialność, dlatego warto zgłosić się po fachową pomoc w postaci dokładnej analizy, która w profesjonalny sposób określi zagrożenia na poszczególnych stanowiskach i miejscach pracy.
DZPW, jest kompletnym i najważniejszym drukiem, który powinien znaleźć się w każdym obiekcie/zakładzie, w którym istnieje ryzyko wystąpienia niekontrolowanego wybuchu w związku z obecnością palnych i wybuchowych pyłów, gazów, palnych cieczy, par czy mieszanin hybrydowych.
DZPW – kto może sporządzić ocenę zagrożenia wybuchem?
Do opracowania DZPW niezbędna jest specjalistyczna wiedza, a także doświadczenie w szeroko pojętym bezpieczeństwie wybuchowym i procesowym. Co więcej, aby dobrze sporządzić dokument zabezpieczenia wybuchem, należy mieć również wiedzę z takich obszarów jak: chemia, mechanika czy pogranicza inżynierii.
Zespół FIREDOM spełnia wszystkie te warunki – w naszej placówce pracują doświadczeni specjaliści, czego potwierdzeniem mogą być nasze licznie zrealizowane projekty, a także referencje naszych klientów.
Jakie są źródła zapłonu?
Do potencjalnych źródeł zapłonu, zgodnie z zapisami norm zawartych w rozporządzeniu dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej zaliczamy wewnętrzne i zewnętrzne źródła zapłonu.
Wewnętrzne źródła zapłonu:
- reakcje chemiczne
- procesy biologiczne
- reakcje fotochemiczne lub fototermiczne
- procesy fizyczne
Zewnętrzne źródła zapłonu:
-
płomień otwarty i gorące gazy,
- gorące powierzchnie zewnętrzne,
- ciepło powstające w wyniku tarcia,
- ciepło sprężania,
- iskry mechaniczne,
- instalacje elektryczne,
- wyładowania atmosferyczne,
- wyładowania elektryczności statycznej.
Jednym z elementów zabezpieczenia przed wybuchem jest również oszacowanie ewentualnych strat spowodowanych wystąpieniem wybuchu. Określamy potencjalne skutki wybuchu w zależności od podanego źródła emisji. Pod uwagę wzięte są zarówno potencjalne straty materialne, jak i co ważniejsze – prawdopodobieństwo utraty życia lub zdrowia przez ludzi.
Kiedy występuje zagrożenie wybuchem? Klasyfikacja stref EX
W wielu zakładach możemy mieć do czynienia z miejscami szczególnie narażonymi na potencjalny zapłon. Jakie to są pomieszczenia zagrożone wybuchem? Jest to przestrzeń, w której może występować mieszanina substancji palnych z powietrzem lub innymi gazami utleniającymi, o stężeniu zawartym między dolną a górną granicą wybuchowości. Istnieje dokładna klasyfikacja biorąca pod uwagę każdy aspekt zagrożenia – możemy się z niej dowiedzieć między innymi co to jest strefa 22. Miejsca pracy klasyfikuje się z uwzględnieniem podziału na strefy zagrożenia w opisany poniżej sposób.
STREFY DLA GAZÓW/PAR CIECZY
Palne gazy i ciecze podlegają podziałowi na strefy 0, 1 i 2 zagrożenia wybuchem.
- STREFA 0 – na tej przestrzeni atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł, występuje stale, często lub przez długie okresy (nieprzerwanie przez min. 1000 godzin rocznie).
- STREFA 1 – przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł, może czasami wystąpić w trakcie normalnego działania (utrzymuje się od 10 do 1000 godzin w ciągu roku).
- STREFA 2 – przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa zawierająca mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci gazów, par, mgieł, nie występuje w trakcie normalnego działania a w przypadku wystąpienia, utrzymuje się przez krótki okres (rzadziej niż 10 godzin w ciągu roku).
STREFY DLA PYŁÓW, PROSZKÓW I WŁÓKIEN
Przy podziale przestrzeni zagrożonych wybuchem, należy uwzględniać warstwy, osady pyłu i miejsca gromadzenia się pyłu, jako źródła mogące potencjalnie wytwarzać atmosferę wybuchową. Poniższa klasyfikacja stref określa poziom zagrożenia, jakie stwarza występująca na danej przestrzeni mieszanina pyłowo-powietrzna.
- STREFA 20 – przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu w powietrzu występuje stale, często lub przez długie okresy;
- STREFA 21 – przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu w powietrzu może czasami wystąpić w trakcie normalnego działania;
- STREFA 22 – przestrzeń, w której atmosfera wybuchowa w postaci obłoku palnego pyłu w powietrzu nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia, utrzymuje się przez krótki okres.
Po dokonaniu odpowiednich pomiarów i przeprowadzeniu kontroli przy użyciu specjalistycznego sprzętu sporządzony zostaje specjalny raport dotyczący bezpieczeństwa przeciwwybuchowego na określonym obszarze. W takim dokumencie zawarte będą zalecenia i normy dążące do zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas wykonywania pracy w jednej z zagrożonych wybuchem stref. Może to być przeprowadzenie właściwych szkoleń pracownikom czy wdrożenie środków ochrony przeciwwybuchowej przy pomocy odpowiednich urządzeń pozwalających na zminimalizowanie ryzyka wybuchu.
Dokument zabezpieczenia przed wybuchem – Rozporządzenie Ministra Gospodarki
Konieczność posiadania wszystkich wymienionych wyżej dokumentów wynika z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz. U. 2010 nr 138 poz. 931, § 7.1.), które określa, co powinien zawierać DZPW. Podstawą prawną dokumentu zabezpieczenia miejsca przed wybuchem są:
1) opis środków ochronnych, które zostaną podjęte w celu spełnienia wymagań określonych w niniejszym zarządzeniu oraz ograniczenia szkodliwych skutków wybuchu;
2) wykaz przestrzeni zagrożonych wybuchem wraz z ich klasyfikacją na strefy;
3) oświadczenie pracodawcy, że:
- a) miejsca pracy, urządzenia, a także urządzenia ostrzegawcze są zaprojektowane, używane i konserwowane w sposób zapewniający bezpieczne i właściwe ich funkcjonowanie,
- b) urządzenia spełniają wymagania przewidziane w przepisach dotyczących minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy,
- c) została dokonana ocena ryzyka związanego z możliwością wystąpienia atmosfery wybuchowej;
4) terminy dokonywania przeglądu stosowanych środków ochronnych;
5) określenie, dla wszystkich osób wykonujących pracę na rzecz różnych pracodawców w tym samym miejscu pracy:
- a) środków ochronnych, o których mowa w pkt 1,
- b) zasad koordynacji stosowania tych środków przez pracodawcę odpowiedzialnego za miejsce pracy,
- c) celu koordynacji oraz metod i procedur jej wprowadzania.
Kiedy dokument zabezpieczenia przed wybuchem?
Dokumentacja zabezpieczenia przed wybuchem przygotowywana jest na podstawie dokładnie wykonanej oceny zagrożenia wybuchem i oceny ryzyka wybuchu. Dopiero po wykonaniu tych usług przygotowujemy kompletny dokument zawierający wszystkie punkty określone przez Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 roku w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej. Nasza praca polega przede wszystkim na:
- analizie technicznych i organizacyjnych środków bezpieczeństwa,
- wykonaniu kompleksowej oceny ryzyka wybuchu,
- przygotowaniu procedur i zaproponowaniu środków mających na celu ograniczenie ryzyka wybuchu uwzględniając prawdopodobieństwo i czas występowania atmosfery wybuchowej oraz uaktywnienia się źródeł zapłonu
Dokument zabezpieczenia przed wybuchem dla stacji paliw
Nasze usługi obejmują przygotowanie DZPW dla różnych miejsc. Zajmujemy się między innymi przygotowywaniem dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem dla stacji paliw. Realizujemy także aktualizacje dokumentów, które są obowiązkowe dla pracodawcy w przypadku, gdy miejsce pracy, znajdujące się w nim urządzenia lub organizacja pracy zostały poddane zmianom mogącym mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia wybuchu.
Co zawiera dokument zabezpieczenia przed wybuchem — podstawa prawna
Wystawiony przez nas dokument zabezpieczenia przed wybuchem w miejscu pracy obejmować będzie zarówno ocenę ryzyka, jak i klasyfikację stref zagrożenia wybuchem za pomocą graficznej dokumentacji klasyfikacyjnej wskazującej prawdopodobne źródła zapłonu. Zawierać więc będzie wszystkie informacje dotyczące zagrożenia wybuchem przewidziane przez ustawodawcę i zgodne z europejskimi dyrektywami ATEX. Dzięki temu nie tylko spełnisz wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, ale również będziesz mógł wprowadzić nowe zasady prowadzenia prac na terenie zakładu. W ten sposób będziesz mieć wpływ na bezpieczeństwo pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy w strefach i pomieszczeniach zagrożonych wybuchem oraz przestrzeniach zewnętrznych.
Dokument zabezpieczenia przed wybuchem — cena
Całkowita cena opracowania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem wraz z oceną ryzyka zależy od wielu czynników, na przykład miejsca, dla którego taki druk ma zostać przygotowany. Aby poznać całkowity koszt naszej usługi, skontaktuj się z nami. Wspólnie ustalimy wszystkie kryteria i podamy Ci dokładną cenę naszych usług.
Dokument zabezpieczenia stanowiska pracy przed wybuchem w całej Polsce
Interesuje Cię dokument zabezpieczenia przed wybuchem? Potrzebujesz pomocy specjalistów w swoim mieście? Skontaktuj się koniecznie z nami, podaj nam adres i oczekuj naszej ekipy. Dostępni jesteśmy na terenie całej Polski. Nie ma dla nas różnicy, czy musimy oferować nasze usługi na północy, południu, zachodzie czy wschodzie kraju – żadna lokalizacja nie jest dla nas problemem. Nasze usługi realizujemy w największych miastach Polski, a także mniejszych miejscowościach, dzięki czemu jesteśmy bardzo elastyczni i dopasowani do każdego klienta. Napisz do nas, aby poznać więcej szczegółów. Sprawdź również nasze pozostałe usługi ATEX, szkolenia PPOŻ czy usługi PPOŻ. Zapraszamy serdecznie – FIREDOM.