Opracowanie operatu przeciwpożarowego – odpady
Nasz zespół posiada niezbędne kwalifikacje i doświadczenie w przygotowaniu kompleksowej dokumentacji przeciwpożarowej. Zapraszamy do współpracy firmy, które ubiegają się o zezwolenie na gromadzenie lub przetwarzanie odpadów w danym miejscu. Opracowywane przez nas operaty przeciwpożarowe są zgodne z aktualnymi wymogami prawnymi i umożliwiają uzyskanie pozytywnego postanowienia Państwowej Straży Pożarnej.
Operat przeciwpożarowy — co to jest
Zastanawiasz się, co to jest operat przeciwpożarowy (mylnie nazywany również jako operat pożarowy)? To dokument, który zgodnie z art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, 730) należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Operat PPOŻ składowiska odpadów powinien określać warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu, jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów.
Operat przeciwpożarowy — podstawa prawna
Zgodnie z podstawą prawną o operatach przeciwpożarowych, gdy organem wydającym zezwolenie jest marszałek województwa lub dyrektor regionalny ochrony środowiska, operat przeciwpożarowy dla składowiska odpadów może być sporządzony tylko przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jeżeli organem właściwym jest starosta, operat przeciwpożarowy może zostać sporządzony przez inżyniera pożarnictwa, osobę z ukończonymi studiami wyższymi w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w zakresie inżynierii bezpieczeństwa i specjalności inżyniera bezpieczeństwa pożarowego.
Operat przeciwpożarowy dla składowiska odpadów – kogo dotyczy
Operat przeciwpożarowy jest dokumentem, który występuje w przybliżonej w poprzednim akapicie Ustawie. Stanowi on integralną część wniosków, które są wymagane do złożenia w przypadku, gdy przedsiębiorca ubiega się o:
- zezwolenie na zbieranie odpadów,
- zezwolenie na przetwarzanie odpadów,
- pozwolenie na wytwarzanie odpadów.
Operat przeciwpożarowy odpady — pozostałe wymogi formalne
W obiektach budowlanych, ich częściach oraz miejscach przeznaczonych do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów konieczne jest zastosowanie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego, o której mowa w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w zakładce: Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego.
Dodatkowym obowiązkiem jest konieczność przeprowadzenia ćwiczeń w zakresie postępowania na wypadek pożaru. Należy je wykonywać przynajmniej raz w roku w jednym z niżej wymienionych przypadków.
- Powierzchnia strefy pożarowej z odpadami przekracza 1000 m2, a łączna powierzchnia wszystkich stref z odpadami przekracza powierzchnię 2000 m2.
- Objętość ciekłych odpadów palnych jest większa niż:
- 10 m3w przypadku ciekłych odpadów palnych o temperaturze zapłonu do 60°C oraz odpadowego oleju gazowego, oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego o temperaturze zapłonu do 75°C;
- 60 m3w przypadku ciekłych odpadów palnych o temperaturze zapłonu powyżej 60°C oraz odpadowego oleju gazowego, oleju napędowego i lekkiego oleju opałowego o temperaturze zapłonu powyżej 75°C.
3. Występuje strefa zagrożenia wybuchem lub pomieszczenie zagrożone wybuchem.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w zakładce: Ćwiczenia ewakuacyjne.
Operat przeciwpożarowy dla odpadów — co powinien zawierać?
Dokument powinien uwzględnić takie aspekty jak:
- informacje formalno-prawne – są to m.in. dane o przedmiocie i celu stworzenia operatu, wskazanie osoby opracowującej dokument, adres podmiotu i podstawowy zakres jego działalności, rodzaj i masę odpadów czy miejsce ich przetwarzania i magazynowania,
- informacje z zakresu ochrony przeciwpożarowej – są to m.in. warunki ochrony, charakterystyka procesu technologicznego, warunki techniczne, procedury i sposoby postępowania na wypadek pożaru,
- opinie o instalacjach i obiektach budowlanych.
Operat przeciwpożarowy — cena i przygotowanie
Opracowujemy kompletne dokumenty, które zawierają informacje dotyczące odpadów (masa, rodzaj), a także miejsca oraz metody magazynowania i przetwarzania dostosowane do potrzeb firmy lub instytucji. W dokumencie operatu przeciwpożarowego w sposób szczegółowy opisujemy aspekty dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
W przypadku chęci współpracy przy sporządzaniu operatu przeciwpożarowego dotyczącego odpadów i poznania ceny takiej usługi zapraszamy do skontaktowania się z nami poprzez formularz kontaktowy lub drogą mailową/telefoniczną.
Opracowanie operatu przeciwpożarowego w całej Polsce
Opracowanie operatu przeciwpożarowego w całej Polsce? Dla nas to nie problem. Żadna lokalizacja nie jest nam straszna. Pojawiamy się wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Napisz do nas, aby poznać więcej szczegółów. Sprawdź również poniższą listę miast, w których jesteśmy obecni i opracowujemy operaty PPOŻ.
Szkolimy w wielu innych miastach
Operat przeciwpożarowy –Warszawa, Wrocław, Kraków i nie tylko
Jak już wspomnieliśmy wyżej – opracowanie operatu przeciwpożarowego przeprowadzamy w całej Polsce. Jesteśmy obecni w największych miastach takich jak m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Kielce, Poznań czy Białystok. To jednak nie wszystkie miejscowości, w których służymy pomocą. Swoją opieką otaczamy również mniejsze lokacje na terenie każdego województwa. Dzięki temu jesteśmy bardzo elastyczni i dostępni tak naprawdę dla każdego klienta. Naszym priorytetem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w całej Polsce. Dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby być obecnym w każdej części naszego kraju.